Plymouth Open 02 Results

Sunday 17th November 2013
Plymouth Life Centre

Junior under 40kg
1. Hayden Biggs (GB Plymouth)
2. Brandon Lloyd (Phoenix BJJ)
3. Ethan Bray (GB Plymouth)

Junior Under 50kg
1. Nathan Johnson (Phoenix BJJ)
2. MJ Plunkett (Phoenix BJJ)
3. George Norris (GB Plymouth)

Junior over 70kg
1. Luke Thomas (Chris Rees Academy)

White | Male | Super Feather | -61.5kg
1. Ian Pointing (Exeter BJJ)
2. Anastasios Giallourou (UPBJJ Club)

White | Male | Feather | -67.5kg
1. Sam Johnston (Hybrid)
2. Elliot Baker (Hybrid)
3. Elliot Parker (GB Plymouth)

White | Male | Light | -73.5kg
1. Liam Clatworthy (Exeter Martial Arts)
2. Leon Thompson (Phoenix BJJ)
3. Dan Havelock (GB Plymouth)

White | Male | Middle | -79.5kg
1. Reece Gilmore (GB Plymouth)
2. Ryan Taylor (GB Plymouth)
3. Craig Greenwood (Exeter BJJ)

White | Male | Middle Heavy | -85.5kg
1. Jordan Kirk (Pedro Bessa / KJ2)
2. Bradley Wills (Pure Grappling)
3. Dave Homeyard (GB Plymouth)

White | Male | Heavy | -91.5kg
1. Charles Mason (Exeter Martial Arts)
2. Ashley Hore (GB Plymouth)
3. Gary Smith (Hybrid)

White | Male | Ultra Heavy | over 97.5kg
1. Thomas Newell (Phoenix BJJ)
2. Josh King (GB Plymouth)
3. Dirk Parker (Koncept)

White | Female | Middle | -66.5kg
1. Sophie Zynda (GB Plymouth)
2. Leia Bishop (Barnstaple Combat Sports)
3. Lara Daw (Hybrid)

White | Female | Middle  Heavy | -71.5kg
1. Geraldine Tapia (GB Bristol)
2. Zoe Tonkin (Impact Martial Arts Truro)
3. Aysha George (Barnstaple Combat Sports)

Blue | Male | Feather | -67.5kg
1. Andy Stone (GB Plymouth)
2. Gary Alvey (Combat Athletic Academy)
3. Simon Davis (GB Plymouth)

Blue | Male | Light | -73.5kg
1. Roberto Paracciani (Exeter BJJ)
2. Jack Sipple (Pedro Bessa / KJ2)
3. Kevin Derrington (Pure Grappling)

Blue | Male | Middle | -79.5kg
1. Marc Doyle (GB Plymouth)
2. Bri Reid (GB Plymouth)
3. Dan Pakeman (GB Plymouth)

Blue | Male | Middle Heavy | -85.5kg
1. Cal Francis (Fightworx Academy)
2. Andrei Manzolo (Phoenix BJJ)
3. Peter Robson (GB Bath)

Blue | Male | Ultra Heavy | over 97.5kg
1. Darren Hession (GB Plymouth)
2. Nick Jordan (GB Bristol)
3. Adam Cracker (Exeter BJJ)

Purple | Male | Light | -73.5kg
1. Scott McConnell (GB Plymouth)
2. Martin Saunders (Exeter BJJ)

Purple | Male | Middle | -85.5kg
1. Sam Crook (Fightworx Academy)
2. Marc Baker (GB Plymouth)
3. Jamie Horsman (GB Bristol)

White | Male | Absolute
1. Jordan Kirk (Pedro Bessa / KJ2)
2. Dirk Parker (Koncept)
3. Mike Ellis (Pure Grappling)
4. Dan Havelock (GB Plymouth)

White | Female | Absolute
1. Geraldine Tapia (GB Bristol)
2. Sophie Zynda (GB Plymouth)
3. Sherilyn Hurdle (UPBJJ)

Blue | Male | Absolute
1. Nick Jordan (GB Bristol)
2. Andrei Manzolo (Phoenix BJJ)
3. Peter Robson (GB Bath)
4. Andy Stone (GB Plymouth)

Blue | Female | Absolute
1. Hannah Gorman (Fightworx Academy)
2. Kirsty Utting (GB Bristol)
3. Zayna Davis (GB Plymouth)

Purple | Male | Absolute
1. Sam Crook (Fightworx)
2. Scott McConnell (GB Plymouth)
3. Martin Saunders (Exeter BJJ)

Brown | Male | Absolute
1. Keiran Hambly (Pedro Bessa)
2. Jimmy Johnston (Phoenix)
3. Stuart Barrs (Pure MMA)

 

Team Results

GB Plymouth 94
Fightworx Academy 36
Phoenix BJJ 36
GB Bristol 34
Exeter BJJ 24
Pedro Bessa / KJ2 21
Exeter Martial Arts 18
Hybrid 14
Chris Ree Academy 9
Pedro Bessa 9
Pure Grappling 5
Koncept 4
Barnstaple Combat Sports 4
Impact Martial Arts Truro 3
Combat Athletics Academy 3
UPBJJ 2
GB Bath 2
Pure MMA 1

Congratulations to everyone that competed, and thank you for making it such a great event.

Also a big thank you to everyone that help run and organise the competition. I couldn’t have done it with out you.

- Tom